ŠETNJA S POTOČNICAMA I IZLOŽBA „RUKOM RAĐENO – PLETENA I KUKIČANA POMAGALA ZA OBOLJELE OD DEMENCIJE“

 

Kroz program Štrikeraj café-a korisnici udruge OZANA, mlade i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama, zajedno sa svima zainteresiranima koji im se pridružuju u njihovim inicijativama, promoviraju i prezentiraju pletenje i kukičanje kao terapijske aktivnosti s dvostrukom dobrobiti – za onog tko ih prakticira i za onog kojem izrađene predmete daruju. Od 2021. godine posebno smo  angažirani na izradi tzv. “rukavića” odnosno senzoričkog pomagala za osobe oboljele od demencija, te osim što širimo njihovu upotrebu na cijelu Hrvatsku i izvan nje, svojim djelovanjem trudimo se i podizati svjesnost o Alzheimeru i drugim demencijama.

 

Tijekom mjeseca rujna ove godine organizirali smo dva događanja s ciljem podizanja svjesnosti o Alzheimerovoj bolesti i drugim demencijama te o dobrobitima i mogućnostima korištenja pletenih i kukičanih pomagala za oboljele.

U „Šetnji s potočnicama“, koju smo organizirali tijekom Europskog tjedna mobilnosti, kukičane potočnice, koje su bile sastavni dio livade potočnica 2023. godine, korisnici OZANE, mlade i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama, zajedno s voditeljicama i volonterima iz Hrvatskog Telekoma, dijelile su prolaznicima  kukičane potočnica kao simbol Alzheimera i drugih demencija i tako pridonijele podizanju svjesnosti o ovim bolestima ali i ukazale na svoju aktivnu ulogu u zajednici.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana Alzheimera, 20. rujna 2024. godine u Galeriji Slava Raškaj Klinike za psihijatriju Vrapče, u suradnji sa Referentnim centrom Ministarstva zdravstva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi pri Klinici za psihijatriju Vrapče otvorili smo izložbu „RUKOM RAĐENO – pletena i kukičana pomagala za oboljele od demencije“.

Posjetitelja je bilo mnogo, a sve su pozdravile Jasna Tucak, predstavnica Grada Zagreba, i Marija Coupe, predstavnica Ministarstva zdravstva. Ravnateljica Klinike za psihijatriju Vrapče, izv. prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić, istaknula je važnost suradnje s organizacijama civilnoga društva poput udruge OZANA i uključivanje lokalne zajednice.

Prof. prim. dr. sc. Ninoslav Mimica, Pročelnik Zavoda za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju, naglasio je potrebu za suradnjom svih dionika i različitih struka kako bismo poboljšali kvalitetu života osoba s neurokognitivnim poremećajima.

Izloženi su rukavići, senzoričke tapiserije, senzoričke dekice i pletene i kukičane igre koji mogu pomoći oboljelima te promiču dobrobit ručnog rada za mentalno zdravlje. Izložba je rezultat zajedničkog rada korisnika udruge, gostiju Štrikeraj caféa  te pacijenata i osoblja Zavoda za biološku psihijatriju i psihogerijatriju, što odražava isprepletenost i suradnju.

Lokacija: Galerija “Slava Raškaj”, Bolnička cesta 32, Zagreb

Posjet uz prethodnu najavu na tel. 01/3780-731

 

Ukoliko nam se želite pridružiti u aktivnostima Štrikeraj café-a slobodno nas kontaktirajte: 01/6152946; strikeraj.cafe@centarozana.hr

Naš rad možete podržati i donacijom

IBAN: HR1223600001101403726

Hvala!